Best Picnic Places in Assam for New Year 2022 (২০২২ চনৰ নৱবৰ্ষৰ বাবে অসমৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বনভোজৰ স্থান। )

আজি অসম বাতৰি, ২ ডিচেম্বৰঃ বাকী মাত্ৰ ২৯ দিন ৷ প্ৰত্যেক বছৰৰ দৰে এইবাৰো নতুন বছৰৰ আনন্দ উৎযাপনৰ বাবে অসম বাসী ৰাইজে বিভিন্ন ঠাইলৈ বনভোজৰ বাবে ওলাব ৷ নতুন বছৰৰ শুভ কামনাৰে অসম বাসী ৰাইজলৈ অসমৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বনভোজ স্থানসমূহৰ এটি তালিকাৰ লগতে ঠাইসমূহৰ সম্পূৰ্ণ বৰ্ণনা তলত সন্নিৱিষ্ট কৰা হৈছে ৷

Picnic Spots in Assam

'ৰঙা নদী আৰু নীলা পাহাৰ'ৰ ভূমি হিচাপে পৰিচিত অসম হৈছে ভাৰতৰ উত্তৰ-পূবৰ সৰ্ববৃহৎ ৰাজ্য । অসমত বহুতো বনভোজস্থলী আছে, ইয়াৰ বেছিভাগ এলেকা সভ্যতাৰ দ্বাৰা মুখ্যতঃ অস্পৃশ্য হোৱাৰ বাবে । গ্ৰীষ্ম আৰু বাৰিষা ঋতুত আৰ্দ্ৰ বতৰ অনুভৱ কৰাৰ বাবে, বনভোজৰ বাবে এই ঠাইবোৰ ভ্ৰমণ কৰাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সময় হৈছে শীতকালত । ইয়াত আমি আপোনাৰ বাবে অসমৰ বনভোজৰ বাবে আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় স্থানবোৰৰ তালিকা প্ৰস্তুত কৰিছোঁ, য'ত আপুনি সমৃদ্ধ উদ্ভিদ, প্ৰাণী আৰু স্থানীয় সংস্কৃতিৰ সোৱাদ পাব পাৰে ।

1. Pobitora Wildlife Sanctuary, Guwahati

পৃথিৱীৰ এক শিঙৰ গঁড়ৰ আটাইতকৈ ঘন জনসংখ্যাৰ বাসস্থান, পবিতোৰা বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্য মৰিগাঁও জিলাৰ গুৱাহাটীৰ পৰা প্ৰায় 30 কিলোমিটাৰ দূৰত অসমত অৱস্থিত । বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্যত চৰাইৰ প্ৰজাতিৰ এক বিস্ময়কৰ বৈচিত্ৰ্যও দেখা যায় । ইয়াক 'পূবৰ ভৰতপুৰ' বুলিও কোৱা হয় । গুৱাহাটীৰ ওচৰত থকাৰ বাবে ই যথেষ্ট জনপ্ৰিয়তা লাভ কৰিছে । পবিতৰা বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্য প্ৰায়ে কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানলৈ যোৱাৰ পথত ষ্টপঅভাৰ হিচাপে পৰিদৰ্শন কৰা হয় ।

Location: Pobitora Forest Range Office Road, Pabitara, Assam

Highlights: Excellent Green Spaces for Picnics, Daytime Forest Safaris

2. Dipor Bil, Guwahati

গুৱাহাটী চহৰৰ পৰা 18 কিলোমিটাৰ দক্ষিণ-পশ্চিমত অসমৰ কামৰূপ জিলাত অৱস্থিত, ডিপোৰ বিল (দীপৰ বিল) হৈছে ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ পূৰ্বৰ চেনেলৰ এটা মিঠা পানীৰ হ্ৰদ । 40 বৰ্গ কিলোমিটাৰ বিস্তীৰ্ণ এলেকাত বিস্তৃত, হ্ৰদটো ইয়াৰ সমৃদ্ধ জৈৱ বৈচিত্ৰ্য আৰু ঐতিহ্যৰ বাবে 1989 চনত পক্ষী অভয়াৰণ্য হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছিল । বিভিন্ন ধৰণৰ বিদেশী চৰাইৰ প্ৰজাতিৰ ঘৰ, ডিপোৰ বিল হৈছে অসমৰ এক মুখ্য পৰ্যটক আকৰ্ষণ । ইয়াৰ প্ৰাচীন সৌন্দৰ্য আৰু জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ বাবে সুপৰিচিত, অঞ্চলটোৱে আকৰ্ষণীয় আৰ্দ্ৰভূমি আৰু সমৃদ্ধ বন পৰিস্থিতিতন্ত্ৰৰ এক আকৰ্ষণীয় দৃশ্য প্ৰদান কৰে । প্ৰায় 19000 বিভিন্ন প্ৰজাতিৰ বিৰল আৰু বিপদাপন্ন চৰাই প্ৰতিদিনে ঘটনাস্থলীত দেখা যায়, যি পৰ্যটকসকলক দূৰদূৰণিৰ পৰা আকৰ্ষণ কৰে ।

Location: Southern Side of Guwahati near Jalukbari

Highlights: Water-based flowers Bloom en masse making for a scenic picnic location, Migratory Birds Visit during Winters

3. Sibsagar Lake, Sibsagar

চহৰখনৰ লেণ্ডমাৰ্ক, চিবসাগৰ হ্ৰদও 1734 চনত ৰজা শিৱ সিঙৰ পত্নী ৰাণী অম্বিকাই নিৰ্মাণ কৰা এটা কৃত্ৰিম হ্ৰদ । সুন্দৰ হ্ৰদটো উদ্যান, বাগিচা, সংগ্ৰহালয়, মছজিদ, বৌদ্ধ মঠ, গীৰ্জা আৰু মন্দিৰেৰে আগুৰি আছে ।

Location: Sibsagar Town, Assam

Highlights: Historical Monuments near the lake around Sibsagar Town, Pretty parks beside the lake.

4. Umiam Lake, Shillong

উমিয়াম হ্ৰদ, এক মন্ত্ৰমুগ্ধ মানৱ-নিৰ্মিত জলাশয়, শ্বিলঙৰ পৰা 15 কিলোমিটাৰ উত্তৰে দূৰত্বত অৱস্থিত যি উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ ৰাজ্য মেঘালয়ৰ ৰাজধানী । জলবিদ্যুৎ উৎপাদনৰ বাবে এটা বান্ধ নিৰ্মাণ কৰাৰ পিছত হ্ৰদটো গঠন কৰা হৈছিল । মনোৰম উমিয়াম হ্ৰদটো সেউজীয়া পূব খাচী পাহাৰৰ দ্বাৰা আৱৰি আছে যি দেশৰ প্ৰকৃতি-প্ৰেমীসকলৰ বাবে এক সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ মনোৰম দৃশ্য । হ্ৰদত সূৰ্যোদয় চাবলৈ এটা আমোদজনক আৰু ইয়াক বাদ দিব নালাগে । উমিয়াম হ্ৰদৰ কাষত এটা উদ্যান আছে যিটো বনভোজৰ বাবে এক হটস্পট আৰু স্থানীয় লোকসকলে তেওঁলোকৰ ব্যস্ত অনুসূচীৰ পৰা যাত্ৰাৰ বাবে সঘনাই আহে ।

Location: 9 Km from Shillong or En Route to Shillong from Guwahati along G.S Highway.

Highlights: Boating at the Lake, Fantastic Photograph Points

Post a Comment

0 Comments